Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
 
RADY PRO NOVÉHO MAJITELE ŠTĚŇÁTKA
 
BIŠONKA
(Bichon á Poil Frisé)
 
 
 
STÁVÁTE se majitelem velmi vzácného plemene Bišonka. Bišonek je společenské plemeno, pocházející z Francie. Je to bílý, nelínající, malý pejsek, velmi chytrý a učenlivý. Pro svou velikost a povahové vlastnosti se hodí do bytu, ale venku je velmi rád a ani dlouhé procházky mu nečiní potíže. Bišonek se zcela přizpůsobí Vaší domácnosti a stane se z něho Vaše věrná kopie. Je vhodný k dětem i na agility.
 
PŘI dobré péči se dožívá vysokého věku 12 ‑ 15 let, za stálé čilosti. Štěňátka z naší chovatelské stanice se dožívají až 17 let. Budete‑li si se svým malým psím přítelem rozumět a budete‑li jej skutečně milovat, dočkáte se na něm mnoho radostí po řadu let. Bišonek Vaši lásku k  životu skutečně potřebuje. Bez ní by se z něho stal pouze smutný, ustrašený psík, stále zalezený někde v koutku. Vždy na to pamatujte, i když Vám ve věku štěněte provede spoustu nezbedností. Nikdy se nenechejte unést hněvem. Pamatujte, že za žádných okolností nesmíte ztratit jeho důvěru, že se Vás nesmí bát. Nikdy psa nebijte, zkazili byste tím jeho mírnou povahu a nedocílili byste stejně ničeho. Neznamená to ovšem, že mu máte vše dovolit. Musíte být přísní a důslední, ale za všech okolností laskaví. Čím více se budete štěněti věnovat, tím dříve pochopí, co se od něj žádá a rádo poslechne.
 
PŘEDKOVÉ Vašeho štěňátka byli velmi krásní psi s mnoha výstavními oceněními. Je zde reálný předpoklad, že i z Vašeho štěňátka vyroste krásný pes k Vaší radosti. Záleží to teď na Vás. Pamatujte vždy na zásadu, že se nikdy nedá určit předem, co ze štěněte vyroste a že kupujete s rizikem, že se na něm nemusí vše vydařit. Stane‑li se Vám to, nikdy to pejskovi nevyčítejte, vždyť ani my lidé nejsme dokonalí. Pamatujte, že pro svého pejska jste tím nejlepším člověkem na světě, a že byste mu měli tento jeho obdiv alespoň z části oplatit. Je to Váš pejsek, který Vás dokáže bezmezně milovat a důvěřovat Vám, a proto ho nenechejte nikým hanit.
 
STANDARD a veškeré informace o chovu tohoto a jiných plemen obdržíte, pokud se stanete členem Klubu chovatelů Bišonků. Vřele toto členství doporučuji.
 
Viz. Oblíbené odkazy
 
 
 PORADKYNĚ  CHOVU:
Gudrun Štěpničková, Školní 15, Jablonec nad Nisou 46801, 
Tel.: 483-302-118 
 
 
 
KLUB poskytuje neocenitelné služby pro nás pejskaře, včetně uznání chovnosti (bonitace) Vašeho štěňátka.
 
 
 
 
 
 PÉČE O ŠTĚŇÁTKO
   
  
 
UDRŽOVÁNÍ ČISTOTY: Čistotě se pejskové učí různě dlouho. Chce to od chovatele velkou trpělivost. Pejska za loužičku nikdy nebijte rukou, pouze novinami. Nikdy mu do loužičky nestrkejte čumáček. Je to vůči pejskovi ponižující a mohl by se zatvrdit. Do šesti měsíců je zbytečné požadovat 100 % čistotu. Zvykněte pejska na slovo "fuj", které proneste přísným hlasem. Hlavně s ním choďte často ven a při močení mu říkejte "udělej loužičku" a pak ho pochvalte. On se časem na tento povel naučí močit. Musíte ho za to odměňovat piškotem. Doma mu k pelíšku dejte molitan nebo deku s absorpční podložkou a on bude chodit močit tam. Vždy ho pochvalte. Do devíti měsíců se mu mění zoubky. Do té doby bude všechno kousat. Je dobré mu dát něco na kousání. Třeba kostičku z buvolí kůže nebo jiný vhodný předmět.
 
ČESÁNÍ: Od nejútlejšího mládí musíte pejska kartáčovat. Hřeben budete potřebovat až v dospělosti - kovový, řídký. Pejska celého prokartáčujte, nenechejte žádnou vrstvu nepročesanou, nevynechat místa za ušima, na bříšku a na nohách, které si obzvlášť neradi nechávají česat, ale musíte být nekompromisní hned od začátku. Bišonci se kartáčují zásadně proti srsti. Kartáčujte nejlépe třikrát týdně (je‑li třeba i častěji), jinak srst zplstí.
 
STŘÍHÁNÍ: Bišonek nelíná, ale má předepsaný výstavní sestřih.  Ve čtyřech měsících pejska ostříhejte na délku srsti 2 cm. Po té mu srst krásně zhoustne a doroste do patřičné délky. Hlavu, uši a nohy nestříhejte, pouze přistřihujte. Ocas nestříhejte vůbec. Po půl roce srst pravidelně zastřihávejte, aby stále houstla. Pigmentové, krémové chloupky, které mohl mít jako štěňátko odrostou a změní se v bílé. Pokud si pejska nebudete sami stříhat, dejte si pozor, aby Vám ho střihem nezkazili. Pokud budete stříhat sami, použijte jako předlohu i fotografii Z Velké knihy o psech.
 
KOUPÁNÍ: Koupejte dle potřeby, ale raději méně. Dávejte pozor na nos a oči. Do uší dávejte vatu. Koupe se ve vlažné vodě. Je dobré používat šampóny, které šetří a nevysušují srst. Třeba bylinkové nebo dehtové (léčivé). Nekupujte ty, které slibují bílou, zářivou srst apod. I žlutých šampónů se vyvarujte, dělají se po nich tmavé skvrny. Důkladně splachujte. Po té pořádně vysušte a po uschnutí ihned vykartáčujte.
 
UŠI: Při česání prohlížejte uši. Stačí jednou za měsíc. Maz vyčistěte vatou nebo gázou na prstu namočenou v Tea Tree OIL. Nepoužívejte špejli s vatou. Chloupky z uší vytrhávejte, způsobují záněty. Pokud se pejskovi objeví zánět, zlikvidujete ho opět Tea Tree OIL. 2-3x za den ucho vytírejte a odstraňujte z něho maz.
 
OČI: V případě, že se Vám chloupky kolem očí barví od slz, stírejte slzy dříve, než stečou na srst a dbejte na to, aby chloupky kolem očí byly vystřihané a nemohly je dráždit. Zatím na tento problém nejsou žádné kapky ani masti. Chloupky kolem očí pročesávejte všiváčkem.
 
DRÁPKY A ŤAPKY: Jednou za tři měsíce kleštěmi ostříhejte drápky, ale dejte pozor! Raději nechejte kousek průhledné rohoviny, než aby pejskovi tekla krev. Zasáhne‑li se nerv, může pejsek i ochrnout. Pokud je pejsek hodně venku, obrousí se mu drápky samy. Polštářky na ťapkách promazávejte vazelinou dle potřeby, aby nepraskaly. Jestli pejska venčíte v zimním období na posolených chodnících, natřete mu packy před venčením.
 
PACHOVÉ ŽLÁZY: Pokud pejsek začne sáňkovat, popř. mu zapáchá konečník, je třeba vymačkat pachové žlázy, z kterých vyteče hnědá, silně páchnoucí tekutina. Provádějte to nejlépe při koupání, kde konečník zrovna umyjete. Nebudete‑li si vědět rady, tento úkon Vám provede veterinář. 
 
OČKOVÁNÍ: V šesti měsících naočkujte pejska na vzteklinu. V dospělosti se očkuje jednou ročně na vzteklinu a další nemoci. Od 3‑4 let věku kontrolujte zoubky, zda se mu netvoří zubní kámen. Jestli ano, nechejte jej odstranit. Dvakrát ročně je potřeba pejska odčervit. Např. Paraquistel Plus. Odčervuje se minimálně jeden týden před očkováním.
 
VLASTNÍ KOUTEK: Každý pejsek musí mít svůj pelíšek, říkáme místo. Povel "místo" musí být pro pejska příkazem, že se má odebrat do svého koutku. Toto soukromí respektujte, nikdy ho z něj násilím nevytahujte. Je to jeho azyl, kde se má cítit za všech okolností v bezpečí. Tohle místo by nemělo být v průvanu nebo u topení. Nejlépe se mi osvědčil plastový pelech, který má na dně větrací otvory. Do něho deku, kterou pohodlně vyperete, kdykoliv je to potřeba. Proutěné, či molitanové pelechy pejsek roztrhá nebo rozkouše.
 
Na BLECHY a KLÍŠŤATA se mi nejvíce osvědčil obojek značky KILTIX nebo BOLFO. Levnější nekupujte, protože nejsou tak účinné. Obojek kupujte dlouhý 70cm a budete ho mít na 2 sezóny. Pokud klíště přece jen najdete, použijte k jeho vytažení speciální pinzetu nebo krajón (tužka). Klíště do něho uchopíte a pohodlně vyšroubujete.
 
VZRŮST A VELIKOST: Vašeho pejska bude taková, jak Vy ji jídlem ovlivníte, i když částečně je velikost vrozená. Hlavně neučte pejska na sladkosti, i když umí krásně loudit. Za odměnu dávám dětské piškoty nebo pangamin. V období růstu, nesmí pejsek chodit po schodech a při nošení se musí chytat pod zadeček a netahat za nohy. Při hraní nesmíme pejskovi tahat za předměty v tlamě, aby se mu nekřivily zuby.
 
PIGMENT: Je vizitkou dobré kondice a výživy psa. Při odběru štěněte musí být výrazný, do jednoho roku by měl být úplný a černý (kolem očí, čumáček, polštářky, varlata). V zimních měsících bývá někdy světlejší, hlavně čumáček. Nejdůležitější je dostatek pohybu na slunci. Ale pozor! Bílí psi bývají alergičtí na slunce. Jestli se u Vašeho pejska objeví červené skvrny na kůži, zejména na bříšku nebo z vnitřní strany nohou, musíte tyto místa při pobytu pejska na slunci potírat “opalovacím” krémem. Dále podávejte vitamíny D a minerály. Mně se osvědčilo podávání tekutých mořských řas BIOPOLYM. Výsledek není okamžitý. Podávat se musí dlouhodobě, nejlépe hned v zimě, aby až začne výstavní sezóna, byl čumáček patřičně výrazný.
 
POKUD se pejskovi objeví na kůži hnisavé boláky a začne mu opadávat srst, navštivte veterináře, aby Vám ukázal jak ránu ošetřovat. Ale dříve, než mu začnete dávat léky, podávejte mu minimálně po dobu dvou měsíců každý den ROBORAN dle návodu a lžíci sušeného droždí TEBI nebo pivovarské kvasnice (PANGAMIN).
 
KRMENÍ: Štěňátko do stáří třech měsíců krmte čtyřikrát denně, později dvakrát - ráno a večer. Krmte kompletním granulovým krmivem pro štěňata, které namáčejte do vody. Důležité je, aby ve složení bylo na prvním místě maso! Hodně masa obsahuje například Prémiové krmivo Brit - 43% masa, ale někteří pejsci ho nemají moc v oblibě. Můžete nahradit jiným, prémiovým krmivem, ale vyhněte se těm, které obsahují soju. Velmi chutný je Happy Dog, Calibra. Protože kvalitní krmiva obsahují hodně masa a vitamínů, pes využije většinu živin a má minimum stolice. Výborná kvalita srsti feny i po porodu! Granule tvoří základ stravy. Můžete je ochutit krupicí, jogurtem nebo vařeným masem. Jako doplněk stravy podávejte psí konzervy nebo předvařené těstoviny pro psy. Vnitřnosti, knedlíky, brambory a mléko vynechejte. Pozor na mrkev ‑ způsobuje žluté skvrny. Podávejte ji s něčím mastným, aby se vyloučil karoten. Taktéž pozor na zeleninu, která nadýmá. Vařená vejce omezeně, podporují růst. Ovoce můžete také podávat. Na zahuštění stolice je dobrá vařená rýže s dušenou mrkví. V případě, že průjem trvá více jak dva dny, musíte navštívit veterináře. Na průjem je výborná Smecta v kombinaci s černým uhlím. Smectu pejsek sní v mokrých piškotech. Namočte 2 piškoty do vody, udělejte v nich jamku a do nich vsypte Smectu a dejte k sobě. Pejskovi to chutná a zabírá do 12 hodin. Pejsek musí mít stále k dispozici čerstvou vodu! Vřele doporučuji do každého krmení přidávat již zmiňované TEBI nebo PANGAMIN. 

 

Na závěr bych Vás chtěla požádat, abyste mi podali zprávu, jak jste s Vaším novým členem rodiny spokojeni.

 

PŘEJI VÁM HODNĚ RADOSTI ZE ŠTĚŇÁTKA